زنانه, مجله گیزدین, مد

خرید جوراب ، ویژگی های جوراب و انواع جوراب زنانه

خرید جوراب

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

جوراب قسمتی از لباس ها است که بیشتر از همه نادیده گرفته می شود اما باید گفت جوراب یکی از قدیمی ترین لباس هایی است که هم اکنون از آن ها در هرجایی و مکانی استفاده می کنیم . همچون شلوار و تی شرت که در بین مردم مورد استفاده قرار گرفته است ، پس در خرید جوراب دقت کامل داشته باشید .

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”18251″ img_size=”1000*700″ alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

امروزه خرید جوراب به راحتی از طریق فروشگاه ها، بازارها و لباس فروشی ها امکان پذیر است. اما در طول دوران تاریخ همواره به راحتی امروز در دسترس نبوده اند. برای مدت زمان زیادی صرفا توسط اشراف پوشیده می شدند حتی در دورانی در لندن پلیس هایی برای جریمه افراد به هنگام پوشیدن جوراب وجود داشتند!

احتمالا با خواندن حرف هایم قدر این لباس را که وظیفه اش گرم کردن پاها و محافظت از آنهاست را بیشتر می دانید. در این مقاله حقایق جالبی را درباره تاریخچه جوراب بیان خواهیم کرد و در انتها به بررسی انواع جوراب و ویژگی های یک جوراب با کیفیت می پردازیم.

تاریخچه جوراب از گذشته تاکنون

انسان های اولیه

از اولین جوراب هایی که اجداد غارنورد ما 5000 سال قبل از میلاد مسیح می پوشیدند چیزی باقی نمانده است اما با کمک باستان شناسان سرنخ هایی از نقاشی غارها به دست آوردیم و متوجه شدیم جنس این جوراب ها از پوست حیوانات بوده و شکل ظاهری آنها با بندهایی در قسمت مچ پا همراه بوده که باید آن بندها را به دور مچ پا گره می زدند.

قرون وسطی

در قرون وسطی همزمان با افزایش طول شلوارها جوراب به پارچه ای با رنگ روشن و محکم تبدیل شد که تنها قسمت پایین پا را می پوشاند. هنگامی که شلوار ها کوتاه تر شدند جوراب ها طول بیشتری گرفتند و به این جهت گران تر شدند.

[/vc_column_text][vc_single_image image=”18278″ img_size=”820*500″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

روزگار مدرن و خرید جوراب

انقلاب بعدی در ساخت جوراب با اختراع نایلون در سال 1938 صورت گرفت. با ترکیب نایلون (پلی آمید) و پنبه جوراب ها قدرت و کشش بیشتری پیدا کردند و بعد از مدتی الاستان (اسپندکس) به این مخلوط اضافه شد تا به جوراب انعطاف پذیری بیشتری داده شود. در این میان سبک و مد جوراب ها به مدل های مختلف تغییر می کرد برای مثال الگوهای Argyle ، در دهه 1920 بسیار محبوب بوده اند و اکثرا توسط مردان استفاده می شدند

[/vc_column_text][vc_single_image image=”18280″ img_size=”820*500″ alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

مطالب گفته شده ی بالا خلاصه ای از تاریخ جوراب و شکل گیری آن است اما به هنگام کاوش در تاریخ با حقایقی روبرو می شویم که برای همه ی ما جالب هستند.  با ما همراه باشید.

خلاصه ای از تاریخ جوراب ها

 1. اولین جوراب ها با صندل پوشیده شده بودند.
 2. اختراع دستگاه بافندگی توسط ویلیام لی از سمت ملکه الیزابت از ترس کاهش شغل رد و از سمت پادشاه فرانسه هنری چهارم حمایت شد.
 3. ملکه اجازه نداد جوراب مشکی ساق بلند تولید شود زیرا در فرهنگ مردم آن زمان مرسوم نبود در نتیجه جوراب های آبی تولید شدند.
 4. اعتراض Luddites ها (گروهی از کارگران تولید کننده جوراب انگلیسی) از ترس از دست دادن کارشان
 5. کشته شدن تعدادی از سربازان در جنگ جهانی اول به دلیل کمبود جوراب

با خواندن متون بالا به اهمیت جوراب ها و نحوه ایجاد آنها در طی تاریخ پی بردیم. جوراب هایی که افراد در یک زمان به دلیل نبود آنها جان خود را از دست می دادند امروزه به راحتی در دسترس هستند و می توانید برای محافظت از پاهایتان از آنها استفاده کنید. اما در صورتی که در انتخاب جوراب هایتان به نکاتی توجه نکنید قطعا جوراب نه تنها از پاهایتان محافظت نخواهد کرد بلکه آسیب رسان نیز خواهد بود. با ما همراه باشید تا در ادامه نکات خرید جوراب را بیان کنیم:

به هنگام خرید جوراب به چه نکاتی توجه کنیم؟

 • جوراب ها پوششی از پارچه ایجاد می کنند و برای مراقبت از پاها به هنگام سرما و آلودگی و بیماری های پوستی استفاده می شوند.
 • حتما به هنگام خروج از خانه همراه با کفش خود جوراب بپوشید تا دچار بیماری های قارچی و زگیل پا نشوید.
 • جوراب و جنس آن تاثیر مستقیمی بر روی پوست پا دارد معمولا جوراب ها از پشم، نایلون، اکریلیک و پلی استر ساخته شده اند. جنس تماما پنبه آن احتمال بالا تاول زدن پا را به همراه دارد.
 • کیفیت پارچه کف جوراب ها برای دوام بیشتر آنها اهمیت دارد در نتیجه به هنگام خرید جوراب به الیاف کف آنها توجه کنید.
 • جورابی متناسب با سایز پای خود تهیه کنید جوراب های تنگ به پا آسیب می زنند.

همانطور که گفتیم جوراب در روزگار مدرن طرح ها و مدل های مختلفی به خود گرفت مخصوصا جوراب های زنانه که در زیر به معرفی انواع آنها می پردازیم:

انواع جوراب زنانه

چند سالی است که جوراب ها انواع و طرح های مختلفی پیدا کرده اند و زمان زیادی از این میزان تنوع نمی گذرد. در گذشته به این نوع لباس توجه کمتری می شد اما امروزه جوراب جز یکی از دوست داشتنی ترین لباس هایست که هر خانمی حداقل یک طرح زیبا از آن را در منزل دارد اما جوراب ها تنها به دو نوع کوتاه و بلند تقسیم می شوند؟ خیر

در زیر به معرفی 11 نوع جوراب زنانه می پردازیم و بیان می کنیم که هر نوع از جوراب با چه نوع کفشی هماهنگی دارد و برای محافظت از چه بخشی از پا تولید شده است:

 • جوراب های مول

جوراب های نیم پوش یا مول تنها انگشتان و سینه ی پا را می پوشانند و به هنگام پوشیدن صندل های پشت باز استفاده خواهند شد. در انتخاب رنگ آنها بهتر است از رنگ های خنثی و رنگ بدن آن را تهیه کنید تا در صورت نمایان شدن آن در کفش تان ظاهر خوبی داشته باشد.

 • جوراب بدون دید

نام مرسوم آنها جوراب های کالج است این نوع جوراب ها تنها کف پا، انگشتان و قسمت کمی از اطراف پا را پوشش می دهند. بهترین نوع جوراب به هنگام پوشیدن کفش های کالج، باله و لوفر است. از آنجایی که به هنگام پوشیدن این کفش ها جوراب های بلند زیبایی را از استایل شما می گیرند بهتر است از این جوراب ها استفاده کنید تا هم از پای خود محافظت کنید و هم استایل خود را زیبا نگه دارید.

 • جوراب تا قوزک پا

جوراب‌های ankle length در دسته جوراب های کوتاه قرار دارند و با کفش های کتانی و اسپرت به راحتی ست می شوند از طرفی بیشتر در فصول گرم سال استفاده می شوند. تفاوت این نوع جوراب با نوع قبلی در محافظت پا از گزیدگی های کفش و تاول است. به رنگ آنها به هنگام خرید توجه کنید و اجازه ندهید همه نگاه ها را از استایل شما به خودش متمرکز کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”18255″ img_size=”500*600″ alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 • جوراب ربع

جوراب های ربع به خوبی مچ پای شما را از سرما حفظ می کنند و می پوشانند. تفاوت این جوراب با جوراب های تا قوزک پا در طول آنهاست و مچ پا را نیز پوشش می دهند.

 • جوراب مهماندار

به جوراب هایی با ساق 12 تا 15 سانت جوراب های مهماندار گویند فصل سرما شما را مجاب به خرید این جوراب ها می کند تا از پاها در برابر سرما محافظت بیشتری کنید. دلیل نامگذاری این جوراب ها استفاده خدمه و مهمانداران زن از این نوع جوراب در قدیم بوده است. با کوتاه شدن شلوار های زنانه در ایران افراد برای گرم کردن پاهای خود از انواع جوراب متناسب با استایل شان استفاده کردند. از طرفی اکثر مردان ایرانی از این نوع جوراب را در فصول سرد استفاده می کنند و جوراب سربازان نیز از این نوع است. نوع مجلسی این نوع از جوراب ها نیز وجود دارد که صرفا جنبه تزیینی داشته و از جنس حریر است.

 • جوراب تا زانو

جوراب های تا زانو یا سه ربع جوراب هایی هستند که پا را تا زانو می پوشانند البته به زانو نمی رسند. به هنگام پوشیدن شلوارک های ورزشی یا دامن های کوتاه برای گرم نگه داشتن پاهای خود و ایجاد ظاهری زیبا از این نوع جوراب ها استفاده کنید. در صورتی که چکمه در بین کفش هایتان وجود دارد این جوراب ها نیز در کمدتان دیده خواهد شد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”18254″ img_size=”500*670″ alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 • جوراب بالای زانو

پوشش این جوراب ها تا ران است البته خود ران را نمی پوشاند. اکثر خانم ها این نوع از جوراب ها را همراه با دامن و پیراهن های کوتاهشان انتخاب می کنند. مدل های مختلفی از این نوع جوراب وجود دارد: مدل های حریر مجلسی، مدل های غیر رسمی بامزه و مدل های رسمی. قبل از اختراع دستگاه بافندگی این نوع جوراب ها به صورت دستی تهیه می شدند. امروزه فوتبالیست ها نیز از این نوع جوراب ها در لباس هایشان استفاده می کنند.

 • جوراب چین خورده

جنس این نوع از جوراب ها بیشتر از پشم است و در زمستان برای گرم نگه داشتن پاها میتواند بهترین گزینه باشید. استفاده این جوراب ها بیشتر در منزل صورت می گیرد زیرا هم برای گرم کردن پاها نقش خوب هستند هم ظاهر زیبایی دارند.

 • جوراب شلواری

همانند شلوار تمامی پا را می پوشاند. جوراب های شلواری یا همان ساپورت در رنگ های مختلف می تواند انتخاب مناسبی برای انواع مدل مانتو بلند باشد. این نوع جوراب ضخامت بیشتری نسبت به انواع دیگر جوراب دارد و مدتی است که به شدت در ایران باب شده است. در انتخاب رنگ این جوراب ها برای خودتان محدودیت قائل نشوید و به هماهنگی آن با استایل تان توجه کنید.

 • ساق بدون جوراب

این نوع جوراب به دلیل حالت چسبانشان محبوبیت فراوانی در بین جوان ها دارند. نام دیگر این نوع جوراب لگ است که هنگامی که کفش های اسپرت و صندل پوشیده اید بهترین انتخاب خواهد بود. از طرفی در باشگاه ها و به هنگام ورزش نیز عنوان شلوار استفاده می شوند، طرح های مختلف آن نیز در بازار وجود دارد.

نوع دیگر این جوراب ها دارای قسمتی در زیر پاشنه است که سبب کشیده ماندن جوراب و راحتی بیشتر افراد خواهد شد نام این نوع جوراب ها “ساق بدون جوراب رکابدار” است. در خرید این نوع جوراب به کیفیت آن توجه بسیاری داشته باشید زیرا پارچه های مختلفی برای تولید آن استفاده می شود.

 • جوراب شلواری دکلته

این جوراب از ناحیه بالای سینه تا بخش سینه پا را می پوشاند. چه زمانی استفاده می شود؟ به هنگام پوشیدن لباس های مجلسی از این نوع جوراب استفاده می شود تا اندام حالت یکدست و مرتب تری به خود بگیرد. در صورتی که کفش جلو باز دارید میتوانید از این سبک جوراب نیز استفاده کنید.

خرید آنلاین جوراب

در فصل سرما جوراب قسمت جدا نشدنی از لباس هایتان خواهد است به همین دلیل برای خرید جوراب به کیفیت و نوع موردنیاز آن توجه بیشتری کنید هر چند که امروزه برای خرید جوراب ها نیازی به حضور در فروشگاه ها نیست و شما می توانید به راحتی و به صورت آنلَاین آنها را خریداری کنید. فروشگاه اینترنتی گیزدین GIZDIN به همین منظور و برای راحتی بیشتر هموطنان عزیز افتتاح گردیده است. به دلیل تنوع بالای طرح های جوراب به راحتی وارد سایت گیزدین شده (gizdin.com) و طرح موردنظر خود را بیابید و در کمترین زمان ممکن آن را درب منزل تحویل بگیرید. تمام سعی فروشگاه اینترنتی گیزدین ارائه لباس ها و جوراب هایی با کیفیت و رفع نیاز مشتریان به بهترین شکل است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”18250″ img_size=”400*800″ alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

در دل تاریخ افراد زیادی به دلیل نبود جوراب در جنگ ها کشته می شدند و بیماران زیادی شدت رنجشان با نبود آنها بیشتر می شد اما امروزه با وجود فراوانی آنها باز هم ما در انتخاب درست جنس و سایز آن کوتاهی میکنیم و به پاهای خود آسیب می زنیم. جدای از میزان تنوع زیاد این محصول در دنیای امروز دسترسی و خرید آنلاین جوراب نیز فراهم شده است. سایت گیزدین در فروش انواع جوراب و لباس بهترین کیفیت و تنوع جوراب را برای مشتریان خود در نظر دارد تا شما بتوانید راحت تر جوراب مد نظر خود را پیدا و خریداری کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]